slide 1
slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

Fixtures & Results: April 19-21

  • 19 Apr 2019
  • 62 Views

Kriste Kirshe / Photo: Alex Ho (hoiho.net)

 

 

The Eagles are in Japan, spring colleges are contesting regional playoffs, and one Geographic Union is naming its club champion. For additions and updates, e-mail editor@therugbybreakdown.com.

 

USA

Kitakyushu 7s

Pool Play

USA 43-7 England

USA 31-5 Fiji

USA 15-12 Ireland

 

SAT 6:52 p.m. PT

Cup QF: USA 26-19 New Zealand

Cup SF: Canada 24-12 USA

3rd: USA 36-12 France 

 

COLLEGE

SPRING CHAMPIONSHIP PLAYOFFS

Division I

Quarterfinals

BYU 65-0 Stanford (Fri)

UC Santa Barbara 45-24 Chico State (Fri)

Central Florida 73-5 James Madison

Virginia Tech 29-20 UVA

 

Semifinals

BYU 49-7 UC Santa Barbara

Virginia Tech 34-12 UCF

 

Division II

Round of 16

Fresno State 90-22 Long Beach State (Fri)

St. Mary’s College 64-21 Claremont (Fri)

Eckerd 84-10 George Washington

Coastal Carolina 20-17 William & Mary

 

Quarterfinals

Tulane 68-5 Kansas State

Salisbury 55-27 UGA

Fresno State 59-34 Saint Mary’s College

Eckerd 53-12 Coastal Carolina

 

 

Cascade 7s Championship 

Puget Sound 58-17 Western Oregon

 

Tropical 7s

University Elite: Life Univ

U18 Elite: Atlantis

 

CLUB

Florida State Championship

Fort Miami 28-17 Tampa Bay

 

Mid-America

KC Jazz – Wichita

 

Mid-Atlantic

James River – Chesapeake

 

Red River

Bay Area – San Antonio

 

Rocky Mountain

Utah Vipers 30-21 Black Ice

 

HIGH SCHOOL

Connecticut

Simsbury 38-12 MidState

 

Idaho

Eagle – Furies 1

Capital – Meridian

Idaho Falls – Middleton

Furies 2 – Bingham United

Nampa – Rocky Mountain

Emmett – Timberline

 

Illinois

Hononegah – Chiefs

South Suburban – CRC Academy

Chillicothe – Plainfield

 

Indiana

Penn 45-10 Culver

North Central 32-0 Fishers

Warsaw – Brownsburg

 

Oklahoma

State Championship

Broken Arrow – Bixby

 

Oregon

David Douglas – Grackles

Highlanders – Timberwolves

Valley Panthers – Reynolds

Renegades – Centennial (10s)

Lake Oswego – Linn Benton (10s)

Columbia County – Newberg (10s)

David Douglas – Black Bears (10s)

 

SoCal

Fallbrook – Coastal Dragons

Rancho Bernardo – Belmont Shore

 

Western New York

Orchard Park – South Buffalo

Article Categories:
RESULTS · SCORES-old

Leave a Reply

Your email address will not be published.