slide 1
slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

Fixtures & Results: Oct. 22-24

  • 22 Oct 2021
  • 146 Views

Temple won a thriller, 24-17, against Kutztown last weekend / Photo: Tom Giaquinto

Games and scores for high school, college and club games occurring in the U.S. from Friday-Sunday, Oct. 22-24. Send updates to Jackie Finlan.

CLUB

ELITE

Berkeley 33-20 San Diego

New York 22-10 Beantown

CAROLINAS

Columbia 67-5 Eno River

DI WEST

CO Gray Wolves 28-15 Austin Valkyries

EMPIRE

DIV II

Monmouth v Village Lions

Danbury 34-17 Morris

New Haven 52-0 Brooklyn

DIV III

SF: Union 50-5 Fairfield

Long Island 55-27 White Plains

Rochester 87-7 Uticuse

MID-ATLANTIC

DIII

Frederick def DC Revolution

MIDWEST

DIV I

Chicago Lions 39-38 Metropolis

Chicago 36-12 Wisconsin

DIV II

Minneapolis fft to Palmer

Milwaukee 36-15 Twin Cities

County Will 54-12 Illiana

Oconomowoc @ Fox Valley

DII East QF Play-in

East B North #1 v East C South #1

North Buffalo 29-0 Grand Rapids

See the full playoff brackets

Quad City 34-28 Rockford/Peoria (f)

NEW ENGLAND

DII

Albany 31-5 Worcester

Portland def Charles River

Providence 46-12 Hartford

DIII

North Shore @ Seacoast

South Shore 46-37 Upper Valley

TRUE SOUTH

Memphis, Nashville, NOLA

Knoxville & Chattanooga @ Birmingham

Knoxville 75-7 Lagniappe

Lagniappe 70-22 Chattanooga

Knoxville – Chattanooga

——————

COLLEGE

NIRA

DI

Dartmouth 45-31 Harvard

Army 53-3 Sacred Heart

Quinnipiac v Long Island CLD

DII

AIC 38-0 New Haven (7s)

DIII

Castleton v Manhattanville

Bowdoin v New England College CLD

ELITE

Life 80-13 Penn State (@ Charlotte)

Lindenwood 91-3 BYU

Lindenwood JV 45-7 St. Louis

ALLEGHENY

ARU 7s Championship @ Robert Morris

Cup champion: Indiana Univ of PA (IUP)

Bowl champion: Robert Morris

Notre Dame College 79-5 Kent St

West Virginia @ Youngstown

BIG TEN

Davenport 52-0 Michigan

Indiana def Iowa

Michigan St @ Ohio St

CAROLINAS

UNC Wilmington @ Coastal Carolina (7s)

CAPITAL

William & Mary 3-0 v Longwood (7s)

Loyola 55-35 Towson

COLONIAL COAST

Endicott 62-44 UM Farmington

UMass Dartmouth @ Wentworth

Plymouth St 57-0 Wheaton

EASTERN PENN

Susquehanna 7s

Swarthmore 7s

GREAT LAKES

Western Michigan 36-5 Central Michigan

Grand Valley 114-0 Oakland/Calvin

Ferris St @ Saginaw Valley

GREAT WATERS

Chicago 33-24 UIC

DePaul 19-17 Loyola

Northwestern fft to Chicago

ILLINOIS

Western Illinois @ Illinois St CLD

Northern Illinois @ Illinois St CLD

Purdue @ Illinois

MID-AMERICA

Washington Univ v Central Missouri

MID-ATLANTIC

Kutztown 58-5 Bloomsburg

St. Joe’s @ College of NJ

Temple 54-0 Delaware

MIDWEST

Iowa St 70-19 Winona St

Minnesota 65-7 UW Madison

NEW ENGLAND WIDE

Tier 1

Maine 30-14 New Hampshire

Vermont 69-12 Smith

Tier 2 semifinals

Tier 3

Champlain 7s

Conn College 7s

Lasell 7s

NORTHEAST

Boston 25-10 UMASS

UCONN def URI

Boston College @ Northeastern

NORTHERN LIGHTS

MSU Moorhead 87-24 North Dakota St

North Dakota 27-10 Bemidji (10s)

St. Scholastica 50-24 Gustavus Adolphus

Mankato 50-27 Duluth (10s)

OHIO VALLEY

Wooster 41-5 Findlay

Miami Univ of PA 64-5 Ohio Univ

Ohio Wesleyan 7s

Adrian 14-5 Ohio Wesleyan

Adrian 31-10 Earlham

Adrian 19-12 IU/PUI

Adrian 28-0 Tiffin

IU/PUI 40-0 Earlham

IU/PUI 21-7 Tiffin

IU/PUI 15-7 Ohio Wesleyan

Tiffin 24-0 Earlham

Tiffin 14-14 Ohio Wesleyan

Earlham 10-5 Ohio Wesleyan

PRAIRIE STATES

South Dakota 49-22 South Dakota St

ROCKY MOUNTAIN

New Mexico @ Air Force

Colorado 41-10 Wyoming

Utah St 55-12 CO Mesa

RUGBY NORTHEAST

Bentley @ UMass Lowell

Colby 46-0 Middlebury

Keene @ Stonehill

St Anselm @ Franklin Pierce

Roger Williams 66-0 Providence

Bryant 20-10 So Conn

SOUTH ATLANTIC

Lee 44-7 Citadel

USC 19-14 UGA

Clemson 48-5 Kennesaw St

Emory & Henry 7s

TRI-STATE

Quarterfinals

Vassar 63-5 Rutgers

RPI @ Siena

Fairfield 27-10 Columbia

Montclair St 36-28 Marist

UPSTATE NY

Cortland 68-0 Hamilton

Syracuse @ Binghamton

Cornell 46-19 Buffalo

Colgate 20-0 RIT (fft)

Union @ Le Moyne

Rochester 29-5 Fredonia

St Bonaventure 53-17 Geneseo

Cross Conference & Friendlies

AIC 14-0 USCGA

Quinnipiac 101-5 Northeastern

Navy 34-27 Mount St Mary’s

Queens Univ 48-0 Univ Northern Iowa

Queens Univ 27-12 Penn State

Queens Univ 55-0 East Carolina

West Chester 53-24 Phoenixville

Colby-Sawyer 60-0 St. Michael’s

Bowling Green 29-19 Pittsburgh

Purdue 31-14 Grace College

Grand Canyon 36-17 Arizona

Denver Black Ice def CO Mines

—————

HIGH SCHOOL

IDAHO

State 7s Championship

Varsity QFs

Eagle gets Rd1 bye

#2 Owyhee 29-5 Timberline

#3 Meridian 32-5 Capital

#4 Mountain View 45-0 Mountain Home

SF: Eagle 21-10 Owyhee

SF: Meridian 24-14 Mountain View

Championship: Eagle 38-26 Meridian

IOWA

State 7s Championship

3rd Place

Waverly Shell Rock 19-12 Cedar Falls (OT)

Championship

Southeast Polk 35-5 DM Roosevelt

NORCAL

Fall 7s Rd 4 @ Northgate HS & Carondelet

OHIO

State 7s Rd 5

27 games @ Competitive, Festival 1 & Festival 2 divisions

OREGON

State 7s Rd 4

Valley 10-0 Salem

Valley 29-0 Reynolds

Valley 36-7 East County/Grackles

Salem 26-19 East County/Grackles

Salem 14-12 Newberg

East County/Grackles 12-12 Newberg

Newberg 17-0 Reynolds

PENNSYLVANIA

State 7s Rd 5 @ Hollidaysburg

Final: Hollidaysburg 15-5 West Pitt

UTAH

State 7s Championship

Champion: United

WISCONSIN (15s)

Championship Semifinals

DSHA 22-17 Hamilton

Catholic Memorial 67-0 Green Bay

Consolation Semifinals

Brookfield 22-5 DSHA B

Stevens Point 74-0 Kettle Moraine

Article Categories:
SCORES-old2

Leave a Reply

Your email address will not be published.