CA Grizzlies head north to Seattle / Photo: Jackie Finlan
TRB is tracking the following girls and women’s high school, college and club games occurring in the U.S. from Sept. 17-19, as well as international matches that include Americans. Send updates to Jackie Finlan or (646) 589-1538 (and be sure to introduce yourself!) and stay tuned for follow-up coverage.
INTERNATIONAL
Fast Four 7s (Vancouver)
Saturday (times in PDT)
USA 22-12 Canada
USA 62-0 Mexico
USA 12-41 Great Britain
Sunday
SF: USA 22-10 Canada
Final: USA 12-34 Great Britain
Premier 15s (UK)
Games with USA players listed
Gloucester-Hartpury 45-21 Sale (Catie Benson 2T on debut)
Wasps 26-22 Worcester
Exeter 24-12 Harlequins (Exeter’s Rachel Johnson T)
CLUB
ELITE
CA Grizzlies 79-7 Seattle
San Diego WPL 94-19 Razorhawks
DI San Diego 17-10 Oceanside (called early for injury)
EMPIRE
DIV II
Danbury (1-0) 31-12 New Haven (0-2)
New York (2-0) 88-0 Monmouth (1-1)
DIV III
Union (2-0) 32-17 Long Island (1-1)
Fairfield (0-1) tied White Plains (0-1)
FRONTIER
Fayetteville @ KC Jazz
MID-ATLANTIC
DII
Harrisburg 57-5 Doylestown
Phoenixville 17-15 NE Philly
James River 36-17 Norfolk
Severn River 95-0 Chesapeake
DIV III
DC Revolution 28-0 MD Stingers
Frederick 34-12 Rappahannock
Brandywine & Wilmington @ So Jersey
MIDWEST
DIV I
Chicago (0-1) @ Valkyries (1-0) CLD
Wisconsin (0-1) @ Chicago Lions (1-0) CLD
DII Cincinnati (2-0) 29-15 DI Detroit (0-2)
DIV II
Akron (1-1) @ North Buffalo (0-1)
Dayton (1-0) @ Grand Rapids (0-1) CLD
Fort Wayne (2-0) 110-0 Lexington (0-2)
Milwaukee (1-0) @ Palmer College (1-0)
Twin Cities (1-1) 72-5 Minneapolis (0-2)
Chicago Sirens 77-7 Northwest Indiana (f)
NEW ENGLAND
DIV II
Hartford (1-1) 27-7 Burlington (0-2)
Worcester (1-0) 52-5 Charles River (0-2)
DII Providence 27-5 DIII South Shore
PACIFIC NORTHWEST
ORSU @ Bend
Salem @ Boise CLD
Tacoma @ Eugene CLD
Emerald City 20-5 Portland
Budd Bay @ South Sound
——————
COLLEGE
NIRA
DIV I
Brown 46-3 Sacred Heart
Dartmouth 34-28 Army
DIV II
AIC 39-5 Lander (10s)
Queens 53-5 Alderson Broaddus (7s x 2)
DIV III
Bowdoin 79-0 Colby-Sawyer
ALLEGHENY
Kent State 33-26 Pittsburgh
Gannon & St Vincent @ Notre Dame College
Cal U, Clarion, Fairmont St @ IUP (scores)
BIG TEN
Davenport 66-17 Notre Dame
Iowa 43-27 Ohio State
Indiana 31-0 Michigan State
BLUE RIDGE
Virginia Tech @ Penn State CLD
CAPITAL
George Wash @ Mary Washington CLD
CAROLINAS
Coastal Carolina @ App State CLD
COLONIAL COAST
Endicott 45-7 Plymouth St
Salve Regina 52-5 Providence
Wheaton @ UM Dartmouth
GREAT LAKES
Central Michigan 35-15 Calvin
Western Michigan 42-12 Ferris State
Grand Valley St 62-5 Saginaw Valley
Oakland @ Bowling Green CLD
GREAT WATERS
UW Eau Claire 43-5 UW Stevens Pt
UW Stout @ Northern Michigan CLD
UIC 34-19 Loyola
Marquette 68-32 UW La Crosse
UW Oshkosh @ UW Whitewater
ILLINOIS
Illinois State Play Day
MID-AMERICA
Central Missouri 26-20 Pittsburg St
MIDWEST
All-Minnesota @ Winona State
OHIO VALLEY
Wooster 45-40 Denison
Kenyon fft to Grace College
Tiffin Univ 7s
IUPUI 40-0 Earlham
IUPUI 25-12 Tiffin
IUPUI 17-10 Ohio Wesleyan
Ohio Wesleyan 24-17 Tiffin
Ohio Wesleyan 27-5 Earlhan
Tiffin 36-5 Earlham
PRAIRIE STATES
South Dakota 36-5 Augustana
ROCKY MOUNTAIN
Utah Valley @ Montana State (0-1) CLD
Air Force v Colorado College scrimmages
Colorado (2-0) 22-10 Colorado St (0-1)
CO Mines 15-10 CO Mesa State
New Mexico (0-1) @ Wyoming PPD
SOUTH ATLANTIC
USC 12-12 Clemson (60’)
Conference 7s @ VMI
TRI-STATE
Vassar (2-0) 58-15 RPI (0-1)
Fairfield (1-0) 68-0 Stony Brook (0-1)
Marist (1-0) 98-0 Albany (0-2)
New Paltz fft to Columbia
Siena @ Rutgers CLD
Hofstra fft to Montclair
UPSTATE NY
Cortland 77-0 LeMoyne
Ithaca 36-0 Hamilton
Niagara 39-0 Fredonia
Rochester 26-24 Geneseo
Cornell 38-10 Binghamton
Cross Conference & Friendlies
Queens Univ 86-0 Navy
West Chester 89-7 Colgate
Norwich 48-10 Saint Michael’s
Youngstown St @ Miami of Ohio
UVA def NOVA B
UVA – Catholic
College of Charleston 62-5 Citadel
Yale 20-7 New Haven (7s)
New Haven 12-12 Yale (7s)
All-Minnesota Tournament (7s, 10s, 15s)
—————
HIGH SCHOOL
COLORADO (7s)
East @ Summit
CO Mountain College
IDAHO (7s)
JV
Meridian 30-5 Centennial
Rocky Mountain 27-0 Eagle
Owyhee 50-25 Mountain View
Eagle 15-5 Meridian
Varsity
Meridian 35-7 Centennial
Eagle 17-10 Rocky Mountain
Mountain View 19-10 Owyhee
Meridian 33-19 Eagle
MICHIGAN (15s)
Traverse City @ Lakeview
Grand Haven @ Sparta
Grandville 78-0 Berkley
PENNSYLVANIA
7s Series #1 @ Downingtown
4 PA teams + Morris, North Bay, Play Rugby & West Carroll
UTAH
Fall 7s Series #1 @ Salt Lake City
United 20-5 Provo
United 34-0 Wasatch
United 29-10 Majestics
United 22-5 Mountain Ridge
Majestics 45-0 Wasatch
Majestics 48-5 Mountain Ridge
Majestics 21-19 Provo
Wasatch 31-5 Mountain Ridge
Wasatch 34-0 Provo
Provo 20-10 Mountain Ridge
WISCONSIN (15s)
DSHA JV (1-0) 64-0 Muskego/Vernon (0-2)
Brookfield (1-1) 68-0 Kettle Moraine (0-2)
DSHA (2-0) 70-5 Madison (0-1)
Catholic Memorial (1-0) @ Stevens Pt (0-1) PPD