slide 1
slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

Fixtures & Results: Sept. 21-23

  • 21 Sep 2018
  • 30 Views

Lindenwood’s taking two teams to Glendale this weekend. / Photo: Jackie Finlan

Need to report a score? Then text (646) 589-1538 (be sure to introduce yourself!) or e-mail editor@therugbybreakdown.com.

INTERNATIONAL

Hokkaido 7s

Day Two

Maple Leafs 29-12 USA Falcons

Japan 17-12 USA Falcons

7th: USA Falcons 22-7 Cook Islands

Day One

Diana 22-12 USA Falcons

USA Falcons 14-12 Cook Islands

New Zealand 17-7 USA Falcons

WOMEN’S PREMIER LEAGUE

San Diego 43-5 Berkeley

Atlanta 43-12 Beantown

Twin Cities 58-15 D.C. Furies

ORSU 26-24 Chicago North Shore

CLUB

• BC Premier (Can)

Capilano 34-12 Seattle

• Carolinas

Augusta 41-14 Savannah

Charlotte 84-5 Ft Bragg (f)

• DI East

Philadelphia 64-7 Boston

• Empire

Union 50-0 Suffolk

Village Lions 65-5 Long Island

Morris 21-12 Monmouth

Danbury 26-24 New Haven

Rochester 70-5 Ithaca

Brooklyn 91-0 Uticuse

• Mid-America

St. Louis def Queen City

KC Jazz 74-12 Omaha

• Mid-Atlantic

Harrisburg 21-5 Doylestown

Phoenixville 62-24 Brandywine

Severn River 55-20 Chesapeake

Norfolk 67-5 DC Furies

Philly D3 35-33 York & Lancaster

South Jersey 100-0 Lehigh Valley

Patuxent River fft to Frederick

MD Stingers 38-19 Rappahannock

• Midwest

South Buffalo 37-10 Cleveland

Pittsburgh Forge 67-20 North Buffalo

Cincinnati – Columbus

Circle City – Indianapolis CLD

Rockford – Chicago Sirens

Grand Rapids def Illiana

Twin Cities 127-0 County Will

Ft Wayne 24-17 Dayton

Palmer College 62-12 Menagerie

• New England

Amoskeag 55-15 Upper Valley

Worcester 19-14 Hartford

Burlington 29-10 Charles River

Portland 38-0 North Shore

• Non-League

Lindenwood 29-17 Glendale WPL

Lindenwood JV 37-26 Glendale DI

• Pacific Northwest

ORSU D2 36-19 Portland

Chuckanut Bay – Eugene

Tacoma 49-12 Boise United

Bend 47-5 South Sound

COLLEGE

NIRA

Dartmouth 55-13 Harvard

Norwich 28-22 AIC

Sacred Heart 71-5 Castleton

Colby-Sawyer – LIU Post CLD

New England 48-22 Molloy

Notre Dame College 45-7 Mount St. Mary’s

Brown 38-27 West Chester

Army 50-0 Navy (NL)

Bowdoin 51-5 Colby (NL)

DIVS I / II

• Allegheny

IUP 29-7 Kent State

Youngstown St 75-5 Slippery Rock

• Big 10

Notre Dame 29-12 Michigan State

Penn State 103-5 Michigan

Indiana 86-0 Purdue

• Capital

American – George Mason

Mary Washington 70-17 Old Dominion

Salisbury 48-22 Towson

Maryland 42-15 UMBC

• Carolinas

Lander 15-7 Appalachian St

• Great Lakes

Ferris State – Western Michigan

Grand Valley State 22-10 Oakland

Bowling Green 42-15 Central Michigan

• Great Waters

DePaul def UIC

Marquette 27-17 UW Stevens Point

UW La Crosse 112-10 Michigan Tech

UW Eau Claire 95-0 UW Stout

UW Whitewater – Northern Michigan

• Illinois

Western Illinois 63-5 Southern Illinois

• Ivy

Columbia 35-15 Cornell

Penn fft to Yale

• Mason-Dixon

Queens 97-0 Clemson

• Mid-Atlantic

Bloomsburg 24-22 Temple

Kutztown 97-0 Ursinus

Delaware 36-17 St. Joe’s

Scranton 28-0 LaSalle (fft)

Scranton B 50-0 Shippensburg

Bloomsburg B 22-15 TCNJ

• Midwest

Iowa State 88-5 Wisconsin

Minnesota 67-0 Northern Iowa

• New England Wide

New Hampshire 25-17 Hartford

Maine 62-15 Maine

Coast Guard 41-17 Vermont

WPI 78-5 Lasell

Smith 58-12 Mt Holyoke

Tufts 24-24 Babson

• Non-league

Life JV 59-26 South All-Stars

NC State 71-10 UNC Charlotte

Lee – UGA

South Carolina 24-17 Georgia Tech

(Lindenwood listed in club)

• Northeast

Boston 38-0 Rhode Island

UConn 70-0 Boston College

• Northern Lights

Winona State 106-0 North Dakota

Mankato 54-10 Gustavus

Moorhead 110-5 North Dakota State

UM Duluth 28-0 St. Cloud St.

• Ohio Valley

Ball State – Kentucky

Cincinnati 60-5 Eastern Kentucky

Marshall fft to Miami

Ohio Univ 50-12 Cedarville

• Rocky Mountain

BYU 72-7 Air Force (NL)

Montana State 55-19 Utah Valley

Colorado State 24-22 New Mexico

BYU B 77-12 Colorado Mesa

Wyoming 31-26 CO Mines (NL)

• Rugby Northeast

UMass Lowell 28-0 St Anselm (fft)

Bryant 40-27 St Michael’s

Stonehill 33-14 Roger Williams

Bentley 47-7 Middlebury

Franklin Pierce 28-0 Providence (fft)

Southern CT 36-17 Northern Vermont

• Tri-State

New Haven 64-7 Hofstra

Stony Brook 28-0 Monroe

Fordham 36-0 Fairfield

Vassar 69-5 Siena

Marist 61-0 RPI

Albany 50-7 New Paltz

• TRU

Texas A&M 45-24 Texas

Angelo State – Oklahoma

Sam Houston – Texas State

North Texas – Texas Tech CLD

• Upstate NY

Colgate def Rochester

Cortland 65-24 Binghamton

Syracuse 61-7 Ithaca

Buffalo State 96-5 Brockport

Geneseo 27-14 RIT

St. Bonaventure 58-5 Fredonia

NSCRO

(when small school compete in DII hybrid competitions, they’re listed in the DI/II section of the scores)

• Allegheny

St. Vincent – Cal U

• Colonial Coast

Eastern CT – Salve Regina

Wentworth 40-32 Johnson & Wales

• Northern Lights

St. Benedicts 28-0 Carleton

St. Scholastica 65-5 Macalester

• Ohio Valley

Denison 35-20 Wooster

Tiffin 47-0 Wittenberg

Findlay 34-0 Kenyon

• Tri-State

Manhattanville 63-0 Bard

Montclair State 28-0 Drew

• Upstate NY

Clarkson 51-22 Plattsburgh

Potsdam 80-14 St. Lawrence

Hamilton 62-0 LeMoyne

Oswego 46-5 Union

Wayne State College – SW Minnesota State

Albright 105-0 Lafayette

HIGH SCHOOL

Colorado 7s #2: Summit HS, Swarm Arapahoe

Idaho 7s #3: Eagle & Rocky Mtn went 3-0

Indiana 7s #1

Iowa 7s #1 (Sept 24)

Missouri 7s #2

Oregon 7s #1: Valley Panthers, Newberg, Timberwolves Silver all 3-0

Pennsylvania 7s #1: New York

Utah 7s #1: United

Wisconsin 15s

DSHA 92-0 Kettle Morraine

DSHA JV 42-19 Brookfield/Mayhem

Hamilton 38-5 Pulaski

Leave a Reply

Your email address will not be published.