Temple’s Michelle Muthoka / Photo: Jaleh Javadpour
To report scores or missing fixtures, text 646 589 1538 (and be sure to introduce yourself!) or email editor@therugbybreakdown.com.
CLUB
WPL
San Diego 31-31 Glendale
New York 58-32 Atlanta
Berkeley 36-31 ORSU
Twin Cities 57-12 Beantown
DIVISIONS I-III
BC PREMIER
Seattle 45-17 Meraloma
DI EAST
Albany 25-10 Charlotte
CAROLINAS-GA
Charleston fft to Atlanta B
Ft Bragg 36-30 Columbia
Greenville 12-10 Asheville (NL)
EMPIRE
Brooklyn 52-0 Suffolk
Danbury 29-5 Uticuse
Monmouth 52-40 New Haven
Morris 26-14 Village Lions
Rochester 20-0 Fairfield
Long Island def Union
MID-ATLANTIC
Harrisburg – Northeast Philly
Doylestown 49-13 Phoenixville
Norfolk – Chesapeake
James River 41-15 DC Furies 2
MD Stingers def Frederick
NOVA D3 17-17 Patuxent River
MIDWEST
Detroit 31-12 Wisconsin
South Buffalo 29-17 North Buffalo
Pittsburgh Forge 41-39 Buffalo
Columbus 56-0 Circle City
Iliana 40-34 Fox Valley
Grand Rapids 12-10 Chicago Sirens
Minn Scylla 37-20 Twin Cities
Chicago Lions 120-0 Minn Menagerie
Ft Wayne – Cincinnati (NL)
NEW ENGLAND
Burlington 24-10 North Shore
Worcester 64-0 Amoskeag
Portland 77-0 Upper Valley
Providence 43-5 Charles River
NON-LEAGUE
Lindenwood 82-14 KC Jazz
St. Louis 46-43 Lindenwood JV
Philadelphia 77-5 New York DI
Boston 42-17 Beantown B
PACIFIC NORTHWEST
Tacoma 34-0 ORSU D2
Budd Bay 36-29 Chuckanut Bay
Emerald City 90-0 Portland
Boise United def Eugene
TRUE SOUTH
Lagniappe 69-14 Battleship
COLLEGE
NIRA
Molloy 109-7 Castleton
Sacred Heart 46-29 Colby-Sawyer
Norwich 52-5 New England
Quinnipiac 33-10 Notre Dame College
West Chester 17-10 Bowdoin
Mount St. Mary’s 19-15 Navy (NL)
Life 19-18 Army (NL)
DIVISIONS I/II
ALLEGHENY
IUP 57-0 Slippery Rock
Kent State 88-20 West Virginia
Davenport 117-0 Youngstown St (NL)
BIG 10
Life 29-26 Penn State (NL)
Penn State 56-10 Michigan St
Notre Dame 26-5 Michigan
CAPITAL
Maryland 26-7 Johns HopkinsSalisbury 56-10 UMBCGeorgetown 27-17 AmericanCatholic 24-24 George WashingtonWilliam & Mary 85-5 Old DominionMary Washington – Longwood PPD
CAROLINAS
UNC Charlotte 57-0 UNC Greensboro
GREAT LAKES
Ferris – Calvin College
Bowling Green 53-10 Oakland
Central Michigan 39-35 Saginaw Valley
GREAT WATERS
Michigan Tech fft to UW Eau Claire
Northern Michigan 29-15 UW Oshkosh
UIC 89-0 Loyola
UW Platteville 28-0 UW Stout
Marquette 56-10 UW Whitewater
ILLINOIS
Western Illinois 40-5 Illinois
Illinois State 78-5 Southern Illinois
IVY
Princeton 88-0 Cornell
Columbia 82-22 Yale
MASON DIXON
Clemson 27-10 USC
Virginia Tech 39-5 Pittsburgh
UVA 52-7 James Madison
MID-AMERICA
Missouri – St Benedictine
John Brown 73-12 Truman State
Washington – Pittsburg State
MID-ATLANTIC
York 65-0 East Stroudsburg
Scranton 60-5 Rowan
Kutztown 26-5 Temple
Shippensburg – Marywood
TCNJ 52-5 Scranton B
Millersville – Washington
MIDWEST
Minnesota 73-5 Iowa
Wisconsin 44-15 Northern Illinois
NEW ENGLAND WIDE
Vermont 34-24 New Hampshire
Coast Guard 50-21 Maine
Hartford 49-0 Springfield
WPI 19-15 Babson
Tufts 53-0 Mt Holyoke
Lasell fft to Smith
MIT 66-22 Williams
NORTHEAST
Northeastern – UMass
UConn 77-0 Rhode Island
Army B 70-5 Boston (NL)
NORTHERN LIGHTS
Gustavus fft to Winona State
NDSU fft to North Dakota
Moorhead 79-5 St. Cloud
UM Duluth 68-12 Mankato
OHIO VALLEY
Ball State – Miami
Eastern Kentucky – Ohio Univ
Kentucky – Cedarville
Marshall – Cincinnati
ROCKY MOUNTAIN
Utah State 49-19 Utah Valley
Colorado 69-7 Wyoming
Air Force 92-12 Colorado State
BYU 111-0 Montana St (NL)
Colorado Mines – Black Ice B (NL)
RUGBY NORTHEAST
Roger Williams 79-0 UMass Lowell
Stonehill 54-12 St Anselm
Bryant 46-5 Colby
Middlebury 127-0 Northern Vermont
Bentley 76-7 Providence
Southern CT 93-0 Merrimack
Wentworth 57-5 Brandeis (NL)
TEXAS
Oklahoma fft to Angelo State
Sam Houston St 72-0 Texas
Texas A&M 35-15 UT San Antonio
North Texas 73-0 Texas Tech
TRI-STATE
Monroe 42-24 New Haven
Vassar 57-14 Marist
RPI 43-17 New Paltz
Fairfield 34-24 Stony Brook
Albany 50-0 Siena
Hofstra 36-5 Manhattanville (NL)
UPSTATE NY
Binghamton 44-26 Ithaca
Cortland 30-7 Colgate
Syracuse 21-10 Rochester
Buffalo State 26-25 Fredonia
Geneseo 27-17 Brockport
St. Bonaventure 62-5 RIT
NSCRO
Small schools that compete in hybrid competitions are listed in DI/II
ALLEGHENY
Allegheny – Cal U
St. Vincent – Grove City
CAROLINAS
Queens B 12-0 Lander
COLONIAL COAST
Endicott 111-7 Johnson & Wales
Salve Regina 31-10 Plymouth St
Eastern CT – UMass Dartmouth
UMaine Farmington 44-15 Wheaton
EAST PENN
Susquehanna 24-5 Gettysburg
Widener 32-5 Ursinus
OHIO VALLEY
Wooster 70-0 Wittenberg
Denison 70-7 Kenyon
Findlay 41-10 Tiffin
NORTHERN LIGHTS
Macalester 28-0 Carleton
St. Bens 67-15 St. Olaf
St Scholastica 68-5 Bemidji
TRI-STATE
Montclair St 37-10 Fordham
Drew 28-0 Bard
UPSTATE NY
Clarkson 26-12 Potsdam
St. Lawrence – Paul Smith
LeMoyne – Oneonta
Oswego 43-0 Hamilton
Niagara 50-24 Canisius
Alfred 20-0 William Smith
HS
WISCONSIN 15s
Hamilton 44-0 Kettle Morraine
Catholic Memorial – Oak Creek
DSHA 124-0 Mad-Fox Co-op
DSHA JV 19-10 Stevens Point
Idaho 7s #3 (Oct 3)
Iowa 7s #2 (Oct 1): see scores.
Pennsylvania 7s #2 @ Penn Legacy
Oregon 7s #2: Valley Panthers & Bravehearts Red went 3-0
Utah 7s #2: Final: East 17-12 United