Scores for girls’ high school and women’s college and club games occurring in the U.S. from Sept. 21-22. Send updates to Jackie Finlan.
WPL
Atlanta 34-12 Beantown
Berkeley 34-7 ORSU
Glendale 31-29 Life West
Twin Cities 56-17 Chicago North Shore
NIRA
Harvard 50-32 Dartmouth
Quinnipiac 74-20 Notre Dame College
Queens 46-12 Mount St. Mary’s
Brown 54-19 AIC
West Chester 50-17 Sacred Heart
LIU Post – Molloy PPD (11/2)
Norwich 35-15 Univ. New England
Bowdoin def Castleton & NEC
COLLEGE
Allegheny
Kent State 53-24 Ohio State (DI)
Youngstown 75-5 West Virginia (DII)
Gannon def Allegheny (NSCRO)
Pitt Forge B 22-12 IUP (NL)
Big 10 (DI)
Michigan – Penn State PPD (11/2)
Indiana 41-31 Notre Dame
Michigan State 36-0 Purdue
Capital (DII)
Catholic 43-12 American
Mary Washington 38-21 Old Dominion
Towson 7-14 UMBC (NL)
Maryland def John Hopkins
William & Mary 63-0 VA Commonwealth
George Mason def Georgetown
Carolinas (DII)
Appalachian St 67-0 UNC Greensboro
Colonial Coast (NSCRO)
Johnson & Wales fft to Salve Regina
UM Farmington 43-5 Wheaton
UMass Dartmouth 55-15 Wentworth
Endicott 46-19 Plymouth St
Great Lakes (DII)
Central Michigan 75-0 Calvin
Grand Valley St 75-0 Western Michigan
Ferris State – Saginaw Valley
Great Waters (DII)
UW Stevens Pt 81-0 Michigan Tech
UW Stout fft to Northern Michigan
Marquette 31-5 UW Whitewater
UW Oshkosh 54-0 UW La Crosse
UIC 27-10 Loyola
Illinois (DII)
Illinois State 56-10 Southern Indiana
Southern Illinois – Illinois
Ivy League
Penn – Columbia PPD
Cornell 46-31 Yale
Mid-Atlantic (DII)
Bloomsburg 83-7 Scranton
East Stroudsburg fft to Kutztown
Midwest (DI)
Winona State 57-12 Iowa
Northern Iowa 43-32 Iowa State
Minnesota 62-17 Wisconsin
Minnesota (NSCRO)
Gustavus Adolphus 28-0 Bemidji State
St. Benedict 28-0 Macalester
St. Scholastica 48-22 St. Olaf
New England Wide (DII)
Eastern CT 31-22 Tufts
New Hampshire 94-0 Smith
Babson fft to Westfield State
WPI 45-44 Springfield
Non-League
Lindenwood 125-0 Davenport
Lander – Mount St. Mary’s B
USC (DI) 73-0 Kennesaw St (DII)
Western Carolina – Elon CLD
Wayne State College 80-0 South Dakota St
Florida 52-10 Florida State
Salisbury – James Madison
UVA – VMI
Alabama – UA Birmingham
App State 56-0 UNC Greensboro
Northeast (DI)
Northeastern 62-35 Boston College
UCONN 56-0 Boston
Rhode Island 39-7 UMASS
Northern Lights (DII)
Mankato 53-22 St. Cloud
North Dakota – UM Duluth PPD
Ohio Valley
• Division II
Ohio Univ. fft to Kentucky
Cincinnati 45-0 Ball State (fft @ HT)
Miami of Ohio 107-0 Eastern Kentucky
• NSCRO
Wooster – Tiffin
Denison 64-10 Kenyon
Challenge 7s @ Hiram
Prairie States (NSCRO)
South Dakota 33-5 Augustana
South Dakota 28-15 SMSU
Rocky Mountain
• Division I
Montana State 22-22 Utah Valley
Colorado State def New Mexico
• Division II
Denver fft to Colorado Mesa
Rugby Northeast (DII)
• Tier 1
Stonehill fft to Bryant
Franklin Pierce 36-32 St Michael’s
• Tier 2
UMass Lowell 31-12 Merrimack
St Anselm fft to Southern CT
Keene State – Providence College
Texas (DI)
Texas A&M 49-17 Texas
Texas State 46-24 Sam Houston
North Texas 29-12 Texas Tech
Angelo State 19-19 Oklahoma
Tri-State (DII)
• DII
RPI 38-5 New Paltz
Marist 61-14 Albany
Fairfield 58-25 Monroe
Vassar 62-12 Siena
Stony Brook def New Haven
Hofstra def Rutgers
• NSCRO
Fordham 58-10 Manhattanville
Upstate New York
• D2/NSCRO Hybrid
Oswego 30-24 Binghamton
Colgate 77-19 Syracuse
Cortland 29-0 Rochester
RIT 29-19 Buffalo State
St. Bonaventure 17-15 Geneseo
Fredonia 62-0 Brockport
• NSCRO
Oneonta 20-17 Clarkson
Union 36-0 St. Lawrence
Hamilton 27-14 Plattsburgh
LeMoyne – Canisius
Ithaca 36-0 Niagara
Geneseo 20-0 Alfred
CLUB
BC Premier
Seattle 59-5 Burnaby
Empire GU (DII)
Brooklyn 52-7 Union
Morris 66-0 Long Island
Village Lions 31-5 New Haven
Uticuse 28-0 Danbury
Carolinas/Georgia (DII)
Augusta 33-27 Charleston
Savannah – Lejeune CLD
Mid-America GU
Lindenwood 21-0 KC Jazz (NL)
Mid-Atlantic CR
• Division II
Severn River 65-12 NE Philly
Doylestown 41-5 Norfolk
Phoenixville 66-21 Chesapeake
• Division III
York & Lancaster 48-27 Wilmington
South Jersey 30-21 Philly
Frederick 34-17 NOVA
Midwest CR
• Division I
Detroit 24-3 Wisconsin
Metropolis 12-12 Chicago Lions
• Division II
North Buffalo 48-0 South Buffalo
Pitt Forge 63-5 Cleveland
Buffalo 76-0 Akron
Fort Wayne 38-7 Grand Rapids
Columbus 74-5 Dayton
Palmer College 76-0 Chicago Sirens
Oconomowoc def County Will
Twin Cities 56-7 Minneapolis
Illiana – Fox Valley (NL)
New England GU
• Division II
Albany 50-5 Charles River
Burlington 28-0 Providence (fft)
Worcester 31-24 Portland
• Division III
Amoskeag – Rutland
South Shore 40-29 Seacoast
Upper Valley 39-27 North Shore
Non-League
Boston 24-15 New York
Knoxville 26-14 Charlotte
Lexington – Nashville
Phoenixville 22-19 Ursinus
Pacific Northwest GU (DII)
Bend 29-10 South Sound
Chuckanut Bay – Budd Bay CLD
Eugene 60-3 Boise United
Portland 29-5 ORSU
HIGH SCHOOL
Colorado
State 7s Rd 3 @ Glenwood Springs
Iowa
State 7s Rd 1 @ Altoona
Michigan (15s)
Grand Haven – Berkley
Sparta-Rock 32-0 Livingston
Missouri
7s series #2 @ Jefferson City
Oregon
7s series #1 @ Portland
Pennsylvania
7s series #2 @ Doylestown
Utah
7s series #2 @ Salt Lake City
Winner: United
Wisconsin (15s)
Hamilton 39-25 Oak Creek (fft 27-0)DSHA 97-0 Kettle MoraineDSHA JV 24-5 Madison-OshkoshStevens Point 12-7 Brookfield