Some big rugby goings-on this weekend. The USA Women’s National Team faces Samoa in the WXV 2 opening round, the same day that the Women’s Premier League will name is 2023 national champion between Berkeley and the Colorado Gray Wolves. There’s all kinds of regular-season ball happening at the college, club and high school levels. And Idaho is entering its HS district championship stage this Thursday and Saturday. Check back often for updates. [Lead Photo: Khulani Media/World Rugby]
USA
WXV2 Round 1
Saturday, Oct. 14 • Cape Town, South Africa
8 a.m. EDT • Livestream
USA 36-26 Samoa
Tries: Clapp, Taufoou, Hingano, Feury, Zackary, Johnson
Cons: Cantorna 3
WPL NATIONAL CHAMPIONSHIP
Saturday, Oct. 14 • Glendale, Colo.
5 p.m. MT @ Infinity Park Turf
Livestream: WPL YouTube
CO Gray Wolves 29-24 Berkeley
MVP: Rachel Ryan
COLLEGE: NIRA
DIVISION I
Queens 32-9 Long Island
Harvard 61-5 Princeton
Quinnipiac 22-17 Army
Sacred Heart 14-11 Navy
DIVISION II
AIC 37-0 West Chester
Davenport 102-0 New Haven
DIVISION III
Adrian 46-0 Norwich
Bowdoin 48-0 New England
PROVISIONAL
Guilford College 7s
NON CONFERENCE
Brown 31-17 Penn State
Frostburg 37-17 Kent St
Queens JV v Florida State
COLLEGE: CRAA
DI ELITE
Central Washington 22-12 BYU
Lindenwood 60-17 St Louis (f)
Brown 31-17 Penn State (f)
NORTHEAST DI
Northeastern 88-10 Boston Univ
Boston College 52-5 Rhode Island
ROCKY MOUNTAIN DI
Air Force 33-12 Colorado St
Montana St 48-14 Utah St
Colorado College v Air Force B (f)
Denver v New Mexico (f)
COLLEGE: NCR
ALLEGHENY
Notre Dame College 53-5 Pitt
Cal Univ of Pa 7s
Youngstown State 7s
Shippensburg fft to IUP
BIG 10
Notre Dame 34-5 Michigan St
COLONIAL COAST
Endicott 60-12 Salve Regina
Plymouth St 62-12 UMass Dartmouth
EPRU
East Stroudsburg v York
Loyola (Md.) 58-5 Scranton
DeSales 7s
GREAT LAKES
Grand Valley St 24-0 Western Michigan
Bowling Green 34-19 Saginaw Valley
GREAT WATERS
UW Platteville 27-22 Northern Michigan
UW Eau Claire 77-3 UW La Crosse
Marquette 31-12 UW Stevens Pt
Northwestern fft to Illinois
Loyola Chicago 53-12 Chicago
HIGH PEAK
Boise State 87-15 Southern Utah
LONE STAR
Texas A&M 50-10 UT San Antonio
MID-AMERICA
Missouri v Drury
MID-ATLANTIC
Delaware 28-0 Rowan
Kutztown 17-15 Bloomsburg
MIDWEST
Northern Iowa 89-0 UW Madison
Minnesota 29-0 Winona State
NEW ENGLAND WIDE
Eastern CT fft to New Hampshire
Yale 19-19 Smith
Maine Orono 29-19 Tufts
Coast Guard 79-0 Vermont
NORTHEAST
UMass Lowell 32-26 Keene St
Colby 79-0 Bentley
Stonehill 39-30 Merrimack
Bryant 20-15 UM Farmington
NORTHERN LIGHTS
MSU Moorhead 22-22 Gustavus
OHIO VALLEY
Cincinnati 101-0 Ball State
SARC
VA Women’s Rugby 30-5 NC State
North Carolina 64-19 James Madison
College of Charleston 31-5 USC
Alabama 7s
TRI-STATE
Vassar 48-0 Fairfield
Columbia 34-10 RPI
Stony Brook 100-3 New Paltz
Rutgers 55-22 Fordham
Montclair St 60-21 Drew
Marist 48-12 Siena+TCNJ
Hofstra 69-12 Molloy
UPSTATE NY
St Bonaventure 72-0 Niagara
Cornell v Colgate
Binghamton 22-10 Buffalo
Oswego 32-0 Plattsburgh
Le Moyne – Geneseo
Buffalo St 43-12 Fredonia
FRIENDLIES
Iowa State 27-19 Iowa
Roger Williams 20-14 UMASS (DI CRAA)
Syracuse v West Virginia CLD
Navy B 56-7 Maryland
Bryant 20-15 UMass Farmington
Lander 121-0 Citadel
Baldwin Wallace 40-15 Kent St B
Penn State B 44-33 Providence College
CLUB RUGBY
CAROLINAS
Columbia fft to Atlanta
Charlotte 7-5 Southern Pines
Savannah fft to Eno River
EAST COAST DI
Philadelphia 31-0 D.C. Furies
NOVA 25-0 Raleigh
EASTERN PA
North Bay 19-0 Lancaster & York
Lehigh Valley v Wilmington
EMPIRE
New Haven 27-10 Danbury
Village Lions fft to New York DII
Monmouth 15-15 Brooklyn
MIDWEST
Premiership
Detroit 40-17 Buffalo
Columbus 27-8 Pittsburgh
Chicago Lions 5-5 Metropolis
Milwaukee Scylla 85-0 Chicago
Division II
North Buffalo 51-7 Rochester
South Buffalo 21-14 Uticuse
Cleveland 53-31 Dayton
County Will 10-0 Chicago Sirens
Wisconsin 72-5 Minneapolis
TC Amazons 29-15 Oconomowoc
NEW ENGLAND
Boston 43-10 Burlington (f)
Worcester v Providence (f)
Albany 36-5 Hartford
Charles River 33-12 Portland
Amoskeag 50-5 North Shore
South Shore 43-26 Seacoast
ROCKY MOUNTAIN
Denver Black Ice D2 36-24 Boulder
TRUE SOUTH
Knoxville 73-5 Nashville
HS RUGBY
COLORADO
Denver East v Monarch
Fort Collins Invitational (7s)
IDAHO
7s District Championships
West Ada – Oct. 12 & 14
Varsity
Play-in: Meridian def Centennial
Play-in: Eagle 22-12 Mountain View
Owyhee 42-0 Meridian
Eagle 26-21 Rocky Mountain
SF: Eagle v Owyhee
JV
Eagle 27-12 Mountain View
Owyhee 19-7 Centennial
SF: Owyhee v Meridian
Rugby Idaho 7s
Timberline 31-12 Capital
Boise 24-12 Capital
Timberline v Boise 28-21 Timberline
IOWA
HS 7s Rd 5 (Mon)
@ Mascon City, Cedar Rapids & Norwalk
ILLINOIS
Hononegah v Taft
Hononegah v Chicago Lions
Nobel Network 7s (Thu)
MICHIGAN 15s
Grandville 78-7 Lakeshore
Sparta Rock 51-12 Grand Haven
OHIO
HS 7s Rd 4
OREGON
HS 7s Rd 4
Chinook 31-7 East County Black
Valley 37-7 Salem
Chinook 27-12 East County Blue
Salem 10-10 East County Black
Chinook 12-10 Valley
Salem 29-0 East County Black
East County Blue v Valley
PENNSYLVANIA
HS 7s Rd 5 @ West Chester Univ, Pa.
WISCONSIN 15s
DSHA 40-0 Green Bay
DSHA JV 24-7 Muskego/Madison
Pulaski JV @ DSHA C (7s)
Stevens Point Area 10-0 Hamilton
Catholic Memorial 65-0 Bruisers
All Comments
Pingback: NCR Division I: Coaches’ Top 10 Explained - The Rugby Breakdown
Pingback: Senior Club Update: Who’s on the Playoff Path? - The Rugby Breakdown