slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

Rugby Scores: March 1-3, 2024

  • 01 Mar 2024
  • 1306 Views
USA 7s rugby

Scores for girls and women’s rugby games occurring Friday-Sunday, March 1-3, 2024, in the U.S. or internationally if involving U.S. players. The LA 7s will live-stream for free on RugbyPass TV. • Contact Jackie Finlan with updates. [Lead photo: Mike Lee – KLC fotos for World Rugby]

INTERNATIONAL

LA 7s (All Times PST)
FRI March 1
USA 40-5 Spain
Tries: Levy, Sullivan, Maher 2, Sedrick, Thomas
Cons: Canett 3, Kelter 2

SAT March 2
USA 34-7 Great Britain
Tries: Kirshe, Maher, Doyle, Ramsey 2, Rovetti
Cons: Kelter 2

USA 22-19 Canada
Tries: Sullivan 2, Kelter, Canett
Cons: Kelter

SUN March 3
Cup QF: USA 24-7 South Africa
Tries: Maher 3, Ramsey
Cons: Olsen, Canett

Cup SF: Australia 26-19 USA
Tries: Sullivan, Sedrick, Kelter
Cons: Kelter, Sedrick

3rd: USA 21-7 Canada
Tries: Tapper, Rovetti, Penalty Try (Sedrick)
Cons: Kelter, Canett

————-

PREMIER WOMEN’S RUGBY (Eng)
Gloucester-Hartpury 31-24 Exeter (1 Rogers, 8 Johnson, 12 Cantorna, 22 Ortiz)

Bristol 38-10 Trailfinders (13 Zackary)

Saracens (11 Clapp) 54-19 Leicester (8 Brody, 11 Feury)

Loughborough (2 Treder, 5 Taufoou, 13 Mataitoga) 38-15 Sale (3 James, 4 Jarrell, 7 Perris-Redding, 13 Haungatau, res Benson, res Howard)

CHAMPIONSHIP NORTH 1 (Eng)
Sun: Bishop Auckland v Cheltenham (15 Ebeling)
West Park Leeds 19-13 Kenilworth (14 Santosuosso)

BC PREMIER (Can)
Westshore 71-14 Seattle

SENIOR CLUB

CAPITAL
James River DII 50-21 Rappahannock DIII (f)

CAROLINAS DII
Southern Pines fft to Savannah
Carolina Villains 53-12 Eno River (f)
Columbia fft to Atlanta 2.0

FLORIDA DII
Ft Miami 17-0 Jacksonville

PACIFIC NORTHWEST
Portland 12-7 ORSU
Emerald City 53-0 Tacoma
Deschutes 22-5 Budd Bay (f)

SOUTHWEST
Las Vegas 19-14 Albuquerque
Tempe B 57-0 Northern Arizona (f)

TEXAS
SHARC 19-14 Raleigh (East South) (f)
San Antonio 38-5 Bay Area
Little Rock 75-0 Round Rock

TRUE SOUTH
DIII: Birmingham 46-0 Huntsville
Knoxville DII 33-5 Atlanta DI (f)

COLLEGE 15s

DI ELITE 15s
Life 22-0 Central Washington

FLORIDA
DI: Central Florida 20-13 Florida
DII: Miami fft to Eckerd (game played)

PACIFIC DESERT
DI: Grand Canyon 20-3 Claremont
DI: Grand Canyon 78-0 UC San Diego
DII: UC Irvine 45-43 MiraCosta (12s)
Claremont DII 30-10 Occidental (f)

PACIFIC MOUNTAIN
N: Washington 27-0 Oregon State
W: UC Davis 58-0 Chico State
W: Cal 47-0 Fresno St

WEST COAST DII
S: CSUMB fft to UCSC (game played)
N: Humboldt v UN Reno PPD blizzard
S: San Jose St 39-12 Santa Clara

COLLEGE 7s

EPRU SC 7s @ Franklin & Marshall
F&M, Gettysburg, Marywood, Shippensburg

EPRU SC 7s @ Scranton

Tri-State 7s @ Fordham
Fordham, Hofstra, Stony Brook, Marist

Frostbite @ Lancaster, Pa.
American Int’l College, Delaware, George Washington, Indiana Univ of Pa. (2), Kutztown, Niagara, Pitt (3), Pitt Johnstown, St Bonaventure, Shippensburg, Temple, West Chester (2), West Virginia (2)

Hawkeye Classic @ Univ Iowa
Competitive Bracket: Davenport, Iowa, Iowa State, Northern Iowa, Northwestern, UW Eau Claire
Open Bracket: Missouri S&T, Univ Illinois Chicago, South Dakota, Davenport B, Iowa B, Northwestern B, UW Eau Claire B

Hoosier Invitational 7s @ Indiana
Indiana A & B, Notre Dame A & B, Purdue A & B, IUPUI, Miami (Ohio)

MARC 7s @ Delaware
Temple, Kutztown, Delaware, Rowan, Towson A & B, Drexel

MARC 7s @ William & Mary
American A & B, William & Mary A & B, George Mason, George Washington, Maryland, VA Commonwealth

Lone Star 7s @ Texas A&M
UT San Antonio, Texas A&M, Texas St, Louisiana St, Southern Nazarene, Baylor, Univ Texas, Sam Houston St

Pittsburg State 7s (Kansas)
Drury, Pitt State, Central Missouri, Southern Illinois, Truman, Kansas, McKendree

Providence College 7s (RI)
Providence A & B, Colby

Westfield State 7s (Mass.)
Brandeis Univ, Westfield+Franklin Pierce, Univ New Haven, Univ Hartford

HIGH SCHOOL

Carolina Ruggerfest 15s (NC)
Live scoringBolded teams are the pool champs

Varsity Pools
– Charlotte Cardinals (NC), Badger Academy (WI), Sparta-Rock (MI), Raleigh Cobras (NC)
Hough (NC), Wando (SC), St. Joseph A (OH), Moon Area (PA)
– Oceanside (SC), Clayton (NC), Brunswick (OH), Highland Buzzards (OH)
– St. Joseph B (OH), Valkyries (GA), Southern Pines (NC), GreyStars Motley

10s: Charlotte Tigress (NC), Beckham Bengals (SC), Moon Area JV (PA), Rebels (GA)

EGRL
RR: Morris, North Bay, West Carroll

NorCal
10s/12s: Marin, EPA, Lanu Olin, Bishop O’Dowd
10s/12s: Chico, Mother Lode, Liberty, Berkeley

Article Categories:
SCORES

All Comments

Leave a Reply