Lindenwood’s Strong / Photo: Alex Ho (hoiho.net)
USA Rugby named honorary All-American teams for DI Elite, Spring Division I and Spring Division II colleges after their respective 15s championships in May. These players haven’t necessarily represented the Women’s Collegiate All-Americans – USA Rugby’s national age-grade team – but distinguished themselves during the most recent post-season.
DI ELITE
Four teams comprise the DI Elite, all of them compete in the national playoffs, and thus players from all four teams are represented. Lindenwood repeated as national 15s champion, while Life repeated as runner-up. There was no third-place game between Penn State and Central Washington.
FIRST TEAM
1. Megan Rom – Life
2. Destiny Arena – Lindenwood
3. Azniv Nalbandian – Penn State
4. McKenna Strong – Lindenwood
5. Haley Langan – Life
6. Michel Navarro – Central Washington
7. Morgan Freeman – Lindenwood
8. Niko Paogofie-Buyten – Lindenwood
9. Annakaren Pedraza – Lindenwood
10. Kayla Canett – Penn State
11. Susan Adegoke – Life
12. Maria Marin – Life
13. Teresa Bueso Gomez – Lindenwood
14. Caring De Freitas – Lindenwood
15. Alex Sedrick – Life
Life’s Kahele / Photo: Alex Ho (hoiho.net)
SECOND TEAM
1. Mary Healy – Lindenwood
2. Karissa Lacy – Life
3. Mae Sagapolu – Central Washington
4. Jo Moreira – Central Washington
5. Ravyn Santiago – Life
6. Mia Lancelotti – Penn State
7. Karen Faget – Life
8. Ellie Fromstein – Penn State
9. Bridget Kahele – Life
10. Leah Ingold – Central Washington
11. Sativa Tarau Peehikuru – Lindenwood
12. McKenzie Hawkins – Lindenwood
13. Sui A’au – Central Washington
14. Kodi Barlow – Lindenwood
15. Darina Roe – Penn State
DIVISION I – SPRING
Division I is separated into fall and spring competitions, and the latter culminated with a big BYU win over Virginia Tech in the final. See the full brackets here.
Stanford’s Hayward / Photo: Alex Ho (hoiho.net)
1. Emily Briggs – BYU
2. Lora Gubler – BYU
3. Jett Hayward – Stanford
4. Olivia Pierce – Virginia Tech
5. Vanessa Samoza – Chico State
6. Lefanoga Stanley – BYU
7. Christina Norman – Central Florida
8. Sandy Kanuch – BYU
9. Brooklyn Grange – BYU
10. Matalasi Morrissette – BYU
11. Alisa Baker – BYU
12. Naomi Carrillo – UC Santa Barbara
13. Jetta Owens – Virginia Tech
14. Lauren Thunen – UC Santa Barbara
15. Kainoa Ah Quin – BYU
DIVISION II – SPRING
Division II is separated into fall and spring competitions, and the latter culminated with a final four weekend, one in which Fresno State won. See the full brackets here.
St. Mary’s College’s Tomelloso / Photo: Jackie Finlan
1. Kristina Tomelloso – St. Mary’s College
2. Brianna Shaffer – Salisbury
3. Mayra Aguilar – Fresno State
4. Emerson Allen – Eckerd
5. Kailyn Small – William & Mary
6. Jacqueline Gregory – Salisbury
7. Andrea Zaragoza – St. Mary’s College
8. Haley Gee – Salisbury
9. Melia Carlin – Long Beach State
10. Regan Garner – Fresno State
11. Meaghan Gallagher – Fresno State
12. Sarah Foster – Tulane
13. Kat Scheerer – Eckerd
14. Chetna Kumar-Naicker – Fresno State
15. Stephanie Franz – Eckerd