slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

NCR All-Star 7s Cup is Next (+Rosters)

  • 19 Jan 2023
  • 10315 Views
NCR All-Star 7s Rugby

With the 15s national championships now decided, National Collegiate Rugby (NCR) shifts into 7s mode. The NCR All-Star 7s National Cup kicks off the seasonal shift, and on Jan. 21-22, two divisions’ worth of competition will fill the Round Rock Sports Complex (Texas) and name two separate champions.

RELATED: ’22 All-Star 7s Winners¬†Lone Star and EPRU

There are two divisions: Small College and All-Stars. The latter is for Division I and Division II conference teams, and they’re combined into one competition simply due to numbers. There are enough Small College conferences to warrant their own division.

rugby ad

The following conferences are sending teams to Texas, and several will send both a Small College and All-Star team to reflect its membership:

PARTICIPATING CONFERENCES
Allegheny
Big Ten
Colonial Coast
Eastern Pennsylvania (EPRU)
Great Lakes
Great Waters
Lone Star – roster missing
Mid-America – roster missing
Midwest
Northern Lights
Ohio Valley
Rugby Northeast
South Atlantic – roster missing
Upstate New York
West / Independent – roster missing

The “West / Independent” team is not a conference per se, but a side for geographically isolated members like MiraCosta College (SoCal) and the Pacific Northwest’s Boise State and Cascade conference members.

As teams release their rosters, the following will update:

ALLEGHENY

Small College Division
Abigail Barrett – Clarion
Claire Bawiec – Robert Morris
Morgan Bokan – Clarion
Grace Genaway – Robert Morris
Giana Georgiana – St. Vincent
Bridgette Gorg – St. Vincent
Macy Guenther – Cal Univ of Pa
Lexi Hulick – Gannon
Jaden Lohr – Gannon
Estefany Sierra-Cisneros – St. Vincent
Morgan Southern – Fairmont State
Alexandria Votovich РSaint Vincent

All-Star Division
Harmony Beppler – Pitt
Talia Crawley – Kent
Riley Finch – Kent
Morgan Graybill – Pitt
Theresa Lupinacci – Kent
Delaney Mavromihalis – Kent
Grace McCullough – Pitt
Ryan Rhinehart – Kent
Haylee Roach – Kent
Riley Saunders – Youngstown St
Summer Victory – Pitt
Carly Weiss – Youngstown St

BIG 10

All-Star Division
Baily Barton – Purdue
Casey Bechard – Notre Dame
Erica Coulibaly – Iowa
Barb Dreyer Rentz – Michigan
Sophie Frisbie – Notre Dame
Ann Lee Hensel – Indiana
Aria Kleber – Michigan State
Lauren Kuffel – Michigan
Jasmine Lau – Ohio State
Emily Loede – Ohio State
Shaianne McGruder – Indiana
Keisha Moton-Tyler – Iowa
Lauren Reddington – Purdue

COLONIAL COAST

Small College Division
Talia Asvestas – Salve Regina Univ.
Sarah Aylwin – Endicott College
Ali Banks – UMaine Farmington
Dakota Benson – Salve Regina Univ.
Eli Bischoff – Plymouth State Univ.
Liv Houghto – UMass Dartmouth
Laryssa Landmesser – Plymouth State Univ.
Isabelle Lord – Plymouth State Univ
Cassidy McElhinney – Endicott College
Tess Merrill – Endicott College
Carolina Stubbs – Endicott College
Jourdan VanAmburgh – Endicott College

Coaches: Carly Baker (Endicott), Keith Cattanach (Northeastern)

EASTERN PENN

Small College Division
Saira Alexander – York College
Jaiden Bowen – York College
Gianna Calciano – Loyola (Md.)
Adriana Cavazos – Swarthmore
Elena Facey – Shippensburg
Lindsay Foster – East Stroudsburg
Sofia Hernandez – Loyola (Md.)
Morgan Mattia – East Stroudsburg
Kina Nichols – Swarthmore
Rosalyn Page – Marywood
Hannah Plotkin – Shippensburg
Ciara Sharkey – Marywood

GREAT LAKES

All-Star Division
Anna Corgan – Grand Valley St
Nia Butts – Bowling Green St
Emma Hamilton – Grand Valley St
Elizabeth Harsh – Calvin College
Drew Horton – Saginaw Valley St
Madison Kell – Saginaw Valley St
Micah Lajewski – Ferris State
Hannah Makoui – Calvin College
Camille McLeod – Oakland Univ
Payton Kelsey Rohrer – Bowling Green St
Alexis Tosi – Oakland Univ
Sam Walquist – Grand Valley St
Julianna Wheatley – Bowling Green St
Rebekah Williams – Saginaw Valley St

GREAT WATERS

All-Star Division
Izzy Currie – UW Eau Claire
Abbey Farmer – Loyola Univ
Abbey Jacobs – UW Eau Claire
Loren Henrich – UIC
Abby King – UW Stevens Point
Lauren Lawston – UW Eau Claire
Megan Ludy – UW La Crosse
Mariah Norris-Johnson – UIUC
Cerys Ridd – UW Eau Claire
Elle Schilling – Loyola Univ
Elizabeth Susek – Marquette
Nicky Taghert – DePaul

Small College Division
Elsa Athiley – Univ Chicago
Riley Conner – UW Platteville
Ella Ericksen – Northern Michigan
Sophia Hammond – UW Platteville
Virginia Harris – Northern Michigan
Molly Mannor – Northern Michigan
Ali Risley – UW Platteville
Sage Rossman – Univ Chicago
Vera Soloview Jackson – Univ Chicago
Van Stanislawski – UW Stout
Savannah Struble – Northern Michigan
Hannah Timm – UW Stout

LONE STAR

MID-AMERICA

Brenna Cornelison – Missouri S&T
Haley Hingst – Missouri S&T

MIDWEST

All-Star Division
Brenna Andres – Winona
Aubrey Buresh – Northern Iowa
Courtney Smith Hernandez – Iowa State
Madie Dunn – Iowa State
Meghan Dziengel – Minnesota
Annie Henderson – Northern Iowa
Morgan Linck – Northern Iowa
Taylor Loomans – Iowa State
Maddie McVey – Iowa State
Morgan Price – UW Madison
Katana Provost – Winona
Shelby Robinson – Winona
Hannah Roth – Northern Iowa
Ciara Stanerson-Edwards – Northern Iowa
Ellie Szczech – Minnesota

Head coach: Kelsie McDowell (ISU)
Asst coach: Meghan Flanigan (UNI)
Manager: Tatyana Reed (UNI)

NORTHERN LIGHTS

Small College Division
Juliet Cramer – Macalester College
Lucie Farhat – Univ Minnesota – Duluth
Emily Groth – Univ Minnesota Duluth
Hailey Hammond – College of Saint Scholastica
Jewel Kerr – Macalester College
Caitlin Peters – College of Saint Scholastica
Savanna Peterson – Univ Minnesota – Duluth
Emily Scheresky – Univ North Dakota
Navah Swoverland – College of Saint Scholastica
Marre Welinski – College of Saint Scholastica
Hannah Williams – Univ Minnesota Duluth
Alicia Young – Univ North Dakota

Coach: Greg White (College of St. Scholastica)

OHIO VALLEY

Small College Division
Cameron Bergstrom – Grace College
Jessie Bontatibus – Ohio Wesleyan Univ
Molly Cancian – Baldwin Wallace Univ
Kaitlyn Colgate – Indiana Univ Purdue Univ Indianapolis
Kayla Fury – Tiffin Univ
Alaina Hayes – Baldwin Wallace Univ
Niy Henderson – Baldwin Wallace Univ
Libby Huston – Tiffin Univ
Halley Krochta – Grace College
Hailey MacGregor – Ohio Wesleyan Univ
Etta Pierce – Ohio Wesleyan Univ
Madison Ramsey – Grace College
Kayla Saikaly – Ohio Wesleyan Univ
Sabrina Spillios – Baldwin Wallace Univ

Coach: Vanessa Marsh – Baldwin Wallace
Manager: Marc Ferguson – Tiffin Univ

RUGBY NORTHEAST

Small College Division
Abby Beware – Bentley
Athena Konstantinidis – Bentley
Ashley Enright – Bentley
Ali Weisheit – Bryant
Ishaani Sharma – Middlebury
Amiriah Larry – Middlebury
Jojo Hayes – Middlebury
Emma Doubman – Middlebury
Bianca Caprio – Roger Williams
Natalia Comiskey – Roger Williams
Riley Dion – Roger Williams
Tiana Adams – Roger Williams
Reserves: Bianca Arias (Bentley), Sarah Roberts (Middlebury), Casey Dunbar (Roger Williams)

SOUTH ATLANTIC

UPSTATE NY

Small College & All-Star Divisions
Emma Beardsley – Niagara Univ
Abby Beres – St Bonaventure
Taylor Biata – St Bonaventure
Maggie Bieter – Niagara
Karly Hokenson – Ithaca College
Ellie Humpreys – Colgate
Olivia Kardohlely – Paul Smith’s
Emma Kindblom – Ithaca College
Mariah Loiacono – Colgate
Kristen Mast – Colgate
Johanna Matulonis – Univ Rochester
Alexis McDonald – Paul Smith’s
Kaylee Middaugh – St Bonaventure
Shahzoda Nasimjonova – Rochester
Kyla Nentarz – St Bonaventure
Angie Nelson – Clarkson
Caitlin Olive – Clarkson
Makenna Ramsey – St Bonaventure
Ashlee Reid – St Bonaventure
Maria Suffredini – Clarkson
Sarah Traenkle – Colgate
Victoria Usachev – Rochester
Kaylee Vincent – St Bonaventure
Meegan White – Niagara
Lita Wright – Colgate

WEST

Article Categories:
COLLEGE