slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

Women’s Rugby Scores: May 17-19, 2024

  • 17 May 2024
  • 1277 Views
Catholic Memorial rugby

It’s another massive (three-day) weekend for girls and women’s rugby in the U.S. It’s the final Pacific Four Series test match for the USA on Friday, as well as the national championships for USA Club Rugby senior 15s teams and girls’ high school 15s teams. TRB will be on-site at high school nationals. Livestream links included when known.

INTERNATIONAL

Friday, May 17
1:55 a.m. ET • Livestream (Peacock)
USA 32-25 Australia
Tries: Rogers 2, Treder, Clapp, Hingano
Cons: Cantorna 2
Pens: Cantorna

SR CLUB 15s NATIONALS

Round Rock Multipurpose Complex, Texas (all times CDT)
Livestream: The Rugby Network Schedule

FRI MAY 17
Division I Semifinals
Utah Vipers 31-22 Pittsburgh Forge
NOVA 31-24 San Diego Surfers

SAT MAY 18
Division II Semifinals
Phoenixville 32-21 Sacramento
Tampa Bay 67-5 South Buffalo

SUN MAY 19
DII National Championship
Tampa Bay 59-14 Phoenixville
Field 1 livestream

12 p.m. DI National Championship
NOVA 44-12 Utah Viper
Field 2 livestream

WPL WEEK 4

CO Gray Wolves (2-1) 56-7 Chicago NS (1-3)
New York (4-0) 27-12 Beantown (1-2)
Life West (2-2) 53-10 TC Amazons (0-3)

HS CLUB 15s NATIONALS

Wisconsin Rugby Sports Complex, Madison
Sat Livestream: The Rugby Network
All times CDT

TIER 1

FRIDAY, MAY 17
Majestics 27-7 Aspetuck
Belmont Shore 49-3 Morris
United 29-5 Morris
SacPAL 29-7 Aspetuck
Majestics 55-17 SacPAL
Belmont Shore 19-12 United

SATURDAY, MAY 18
5th: Morris 31-12 Aspetuck
3rd: United 36-10 SacPAL
1st: Belmont Shore 34-15 Majestics

TIER 2

FRIDAY, MAY 17
Wolverines 85-0 SPASH (field 1)
Clayton 40-5 Chicago (field 2)
Wolverines 78-5 Chicago (1)
Clayton 55-10 SPASH (2)

SATURDAY, MAY 18
Chicago 42-7 SPASH
Wolverines 34-17 Clayton
Champion: Wolverines (San Mateo, Calif.)

SINGLE-SCHOOL 15s NATIONALS

Wisconsin Rugby Sports Complex, Madison
Sat/Sun Livestream: The Rugby Network
All times CDT

DIVISION I

SAT MAY 18 – QUARTERFINALS
Field 1 livestreamField 2 livestream
Meridian 24-7 Catholic Memorial
DSHA 78-0 Grandville
Columbia Central 29-24 Warsaw
Eagle 24-7 DSHA JV

SEMIFINALS
Field 1 livestreamField 2 livestream
SF: DSHA 7-5 Meridian
SF: Eagle 36-0 Columbia Central
5th SF: Catholic Memorial 66-3 Grandville
5th SF: DSHA JV 25-24 Warsaw

SUN MAY 19
Field 1 livestream

7th: Warsaw 44-24 Grandville
5th: Catholic Memorial 27-0 DSHA JV
3rd: Meridian 39-7 Columbia Central
Championship: Eagle 24-5 DSHA

DIVISION II

SAT MAY 18
Field 1 livestreamField 2 livestream
Hamilton 50-0 Hononegah
Taft 28-26 City Honors

Hamilton 7-5 Eagle JV
Columbia Central JV 34-10 City Honors

Taft 43-17 Columbia Central JV
Eagle JV 50-0 Hononegah

SUN MAY 19
Field 2 livestream
5th: City Honors 44-7 Hononegah
3rd: Eagle JV 35-5 Columbia Central JV
Championship: Hamilton 57-14 Taft

HS STATE CHAMPS

OHIO 15s
Single-School Quarterfinals (Sun)
St Joseph BYE
Medina 54-29 John Marshall
Warriors 67-22 Mentor
Shaker Heights v Highland

OREGON 15s
State Championship
East Grackles 43-5 Summit

PENNSYLVANIA 15s
State Championship
Knightmare def Downingtown

WASHINGTON 10s
State Championship
Kent 44-5 Rainier

MIDWEST U23 15s TOURNAMENT
Tier 1
Iowa 33-28 Illinois
Iowa 61-19 Michigan

Tier 2
Ohio def Wisconsin
Ohio def Minnesota

Article Categories:
SCORES

Leave a Reply