slide 1
slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

Fixtures & Results: April 23-24, 2022

  • 24 Apr 2022
  • 616 Views
Santa Clara rugby

The following is a round-up of girls and women’s rugby games and scores occurring in the U.S. from April 23-24. For more context on certain playoffs, view these club championship brackets and college brackets.

WPL WEEK 3

Blue: Life West 40-33 Berkeley
Blue: Atlanta fft to Beantown
Red: New York 44-17 ORSU
Red: CO Gray Wolves 76-27 Twin Cities

Bowdoin Women's rugby camp

CLUB

CAROLINAS DII FINAL
Charleston/Augusta 34-7 Cape Fear
Per Hurricanes’ Instagram, Cape Fear is representing CGRU at regionals

MIDWEST DI FINAL
Chicago Lions 24-17 Metropolis Valkyries
Lions direct to DI national SFs

PACIFIC NORTHWEST FINAL
Portland 18-13 Emerald City
Portland to DII Pacific regionals

RED RIVER
DII Semifinals
San Antonio 73-5 Austin Valkyries
Little Rock 76-5 Round Rock
Final: San Antonio 37-15 Little Rock
Riverters direct to Gulf Coast regionals

SOCAL FINALS
DI: Tempe 39-15 Santa Monica
Ninjas direct to Pacific regionals
DII: Santa Barbara – Belmont Shore*
Belmont is a DI fill-in, as Santa Barbara’s original opponent forfeited.

SOUTHWEST DII FINAL
Old Pueblo 48-21 Albuquerque
Lightning direct to Pacific regionals

Ruggette Ad
EPRU
Lentz Cup
Lehigh Valley/Redding – Philly
NE Philly def York/Lancaster

NORCAL
Berkeley 51-17 East Palo Alto
Sacramento – Reno
Life West – San Jose

WEST DI
CO Gray Wolves 41-19 Houston Athletic

FRIENDLIES
Palmer College 87-5 Wisconsin
Phoenixville 38-10 Union County
New York Dev @ NOVA
Boston – Portland
Charles River – Worcester
North Shore 53-0 Seacoast
Burlington – Upper Valley

COLLEGE 15s

MIDWEST
Eastern U23 15s Championship
Michigan 89-7 Ohio
Allegheny 55-15 Indiana
3rd: Ohio v Indiana
Final: Allegheny 36-10 Michigan

TEXAS
UT San Antonio – Texas A&M PPD 5/1

COLLEGE 7s

ACRA QUALIFIER
New England Wide Conference Championship
@ Springfield, Mass.

CRC QUALIFIERS (DI CLUB)
Great Waters Conference Championship
Final: UW Eau Claire 34-7 Marquette

Mid-America 7s @ Columbia, Mo.
Champion: Univ. Central Missouri

IVY LEAGUE CHAMPIONSHIP
Final: Harvard 24-17 Dartmouth

Stinger Cup
Adrian 41-5 Baldwin Wallace
Adrian 26-5 Baldwin Wallace
Adrian 21-15 Baldwin Wallace

HIGH SCHOOL

Read the latest HS update

EGRL
North Bay 27-12 West Carroll

IDAHO
Eagle 25-0 Capital
Mountain View 31-24 Owyhee
Centennial 45-24 Idaho Falls
Rocky Mountain 42-22 Meridian
Emmett 31-14 Middleton
Timberline 71-5 Mountain Home

ILLINOIS
Plainfield 31-19 Lane Tech
Morton 58-43 Taft

INDIANA
Westfield – Mudsock
Carroll 29-10 North Central
Carmel 64-14 Warsaw
Culver & Penn 31-31 Pike

MINNESOTA
Minnetonka – Osseo 26-5 Minnetonka
Albert Lea 5-5 Becker (15s)
Eagan 29-5 Hopkins

NEW JERSEY
Morris – Play Rugby Academy

NORCAL
Elk Grove/Mother Lode – Land Park
SacPAL Amazons – Lamorinda
Carondelet – Overfelt
Bishop O’Dowd – Pleasanton
10s: Berkeley, Wolverines, Marin
10s: Liberty, Milpitas, East Palo Alto

NORTH CAROLINA
Greer fft to Clayton

OHIO
Perrysburg 35-24 Warrior
Mentor 50-17 John Marshall
Medina 53-10 Hudson
Brunswick 24-22 Highland
Cincinnati Walnut Hills 46-21 Perry

OREGON
Salem 37-25 David Douglas
Valley 43-23 Chinook
Newberg 38-15 Canby
East County/Grackles 43-5 Renegades

PENNSYLVANIA
Downingtown 64-0 Conestoga
Moon Area 38-36 St. Joseph (OH) (f)
Hollidaysburg 24-14 State College
DII: North Pitt 43-36 West Allegheny

SOCAL
U18 10s
Group A: South Bay, Empire, Raptors, Belmont Shore
Group B: Mustangs (2), Thunder, LA Tribe, Fallbrook

U15 7s
Group A: South Bay, Belmont Shore, Empire
Group B: Fallbrook (2), Thunder (2), LA Tribe, Mustangs

TENNESSEE
Spring Hill – Father Ryan
Columbia Central – TRIBE
ICRON – Raptor

UTAH
Provo 50-5 Highland (Wed)
Provo v Wasatch CLD

WASHINGTON
Rainier 24-15 Vancouver
Kent 41-7 Liberty
Kent 30-7 LIberty

WESTERN NEW YORK
City Honors 63-10 Syracuse
Orchard Park 40-0 Kenmore

WISCONSIN
7s Series #1 @ Nagawaukee

Article Categories:
SCORES

All Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.