slide 1
slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

Women’s Rugby Scores: Oct. 6-10

  • 06 Oct 2022
  • 11743 Views
rugby scores

Scores for girls’ high school, women’s college and women’s club rugby games occurring in the U.S. from Thursday, Oct. 6-Monday, Oct. 10. Also, info for the Rugby World Cup 2021, played in 2022, in New Zealand is below. All games are live-streamed on Peacock.

Ruggette rugby

RUGBY WORLD CUP

Friday, Oct. 7
France 40-5 South Africa
England 84-19 Fiji
New Zealand 41-17 Australia

Saturday, Oct. 8
Italy 22-10 USA (HT: Italy 7-5 USA)
Canada 41-5 Japan
Wales 18-15 Scotland

See the full list of fixtures

COLLEGE RUGBY

NIRASTANDINGS
Division 1
Brown 34-19 Long Island
Dartmouth 79-0 Mount St. Mary’s
Quinnipiac 78-5 Princeton

Division 3
New England College @ Norwich CLD
Castleton 10-0 Manhattanville
Castleton 19-0 Manhattanville
Manhattanville 10-5 Castleton

Friendlies
Davenport 59-21 Notre Dame College (f)
Alderson Broaddus 12-0 Newberry (7s)
Alderson Broaddus fft Newberry (numbers)
Lander 48-0 Citadel (f)
New England 32-0 Colby-Sawyer
Guilford 15-14 Elon (7s)
Guilford 19-12 Elon (7s)
New England 32-0 Colby

DI ELITE
Lindenwood 36-21 Life
Central Washington 63-12 Penn State
Central Washington 69-8 Navy (f)
Lindenwood JV 24-14 Life JV

NCR & CRAA RUGBY

ALLEGHENY (NCR)
Kent State 32-5 IUP

BIG 10 (NCR)
Michigan 101-7 Purdue
Iowa 38-25 Ohio State
Notre Dame 30-27 Indiana

CAPITAL (CRAA)
William & Mary 27-10 George Washington

COLONIAL COAST (NCR)
Plymouth St 101-5 Wentworth
Endicott 59-0 UMass Dartmouth

GREAT LAKES (NCR)
Saginaw Valley 58-19 Western Michigan

GREAT WATERS (NCR)
Northern Illinois @ Western Illinois
Illinois 104-0 DePaul
Illinois State @ Chicago CLD
Univ Illinois Chicago 44-12 Loyola-Chicago
UW Platteville 24-12 UW La Crosse
UW Oshkosh @ UW Milwaukee
Marquette @ UW Whitewater
UW Stevens Pt @ Michigan Tech (scrimmage)
UW Stout @ UW Eau Claire (scrimmage)

LONE STAR (NCR)
UT San Antonio 44-32 Texas Tech
Texas A&M 73-0 Texas State

MID-AMERICA (NCR)
Wayne State College 86-0 Pittsburg State

MID-ATLANTIC (CRAA)
Temple 61-0 Rowan
Delaware 19-12 Drexel (7s)
Drexel 17-0 Delaware (7s)
Delaware 14-10 Drexel (7s)

MIDWEST (NCR)
Northern Iowa 36-33 Iowa State
Winona St 19-15 Minnesota

NEW ENGLAND WIDE (CRAA)
Vermont 55-0 New Hampshire
Coast Guard 99-0 Maine
Wellesley @ WPI CLD
Brandeis 15-15 Springfield (7s)
Springfield 26-0 Brandeis (7s)
Tufts v Eastern CT CLD
Williams 7s
Johnson & Wales 7s

NORTHERN LIGHTS (NCR)
North Dakota St @ UM Duluth
North Dakota 29-28 St. Scholastica
Mankato St def Gustavus Adolphus (f)

OHIO VALLEY (NCR)
IUPUI 60-0 Ball State
Ohio Univ 7s

ROCKY MOUNTAIN (CRAA)
Utah State 40-12 Air Force
Colorado State 34-12 Colorado
Montana State 64-0 Wyoming
Air Force B @ Colorado College
New Mexico St @ CO School of Mines CLD (Mines scrimmaged Denver Univ.)
Utah 49-0 Weber State
Utah 36-0 Southern Utah
Utah 37-0 Weber State
Utah 34-5 Souther Utah

RUGBY NORTHEAST (NCR & CRAA)
UCONN 68-0 Rhode Island
Boston fft to Northeastern
Northeastern 72-0 WPI (f)
Providence 45-10 UM Lowell
St. Michael’s 44-5 Middlebury
Keene St @ Bryant PPD

SOUTH ATLANTIC (NCR)
Coastal Carolina 78-8 College of Charleston
Georgia Tech 75-28 UGA
Lee 115-20 Western Carolina + Chattanooga

TRI-STATE (CRAA)
Columbia 55-17 Marist
Vassar 48-15 RPI
Fairfield v Albany
Stony Brook 41-29 Hofstra
Molloy 27-0 New Haven (7s)
Molloy 14-0 New Haven (7s)
Maritime @ Montclair
Siena v Rutgers

UPSTATE NY (NCR)
Syracuse 24-17 Binghamton
Cortland 46-7 Oswego
Ithaca 55-24 Hamilton

FRIENDLIES
UVA 62-10 Virginia Tech
Raleigh v North Carolina St
Pitt 77-22 Bowling Green
RR: Sewanne, Alpharetta, North Georgia (7s)
Central Florida v Jacksonville
Salem (sr club) 62-0 Western Oregon
Phoenixville @ Penn State
Boise State 95-0 Oregon State

CLUB RUGBY

CAROLINAS
Columbia fft to Charleston (game was played)
Eno River 46-5 Southern Pines

EMPIRE
Monmouth 14-14 Village Lions
New York 41-12 Morris
Uticuse v Danbury
Fairfield fft to Rochester
Union 81-0 White Plains

MID-AMERICA
Queen City @ Fayetteville

MID-ATLANTIC
NOVA @ Philadelphia
Severn River 62-6 Norfolk
Chesapeake Stingers v Frederick
NOVA 2 v James River
Lehigh Valley @ Brandywine
Wilmington @ Philly D3
South Jersey @ Lancaster/York

MIDWEST
Metropolis 35-21 Chicago Lions
Pittsburgh 62-29 Columbus
Cincinnati 23-19 Buffalo
Milwaukee 94-12 Chicago
North Buffalo 27-7 Akron
Cleveland @ South Buffalo
County Will @ Oconomowoc
Twin Cities 98-5 Chicago Sirens
Dayton @ Ft Wayne

NEW ENGLAND
Beantown 2 45-22 Providence
Hartford 19-17 Worcester
Albany 31-12 Portland
Seacoast v North Shore
South Shore 46-22 Upper Vally
Amoskeag @ Charles River

PACIFIC NORTHWEST
Seattle 55-0 Emerald City
ORSU 67-7 Portland
Tacoma v South Sound

ROCKY MOUNTAIN
Denver Black Ice 38-15 CO Gray Wolves
Boulder Babes 27-19 Black Ice 2

TRUE SOUTH
Knoxville, St. Louis & Nashville (f)
Huntsville 42-10 McMinn

HIGH SCHOOL

WISCONSIN (15s)
Hamilton 53-7 Catholic Memorial
Muskego v Pulaski
DSHA 76-0 Stevens Point
DSHA JV 49-12 Madison

CIRA (CO)
Regis Jesuit @ Summit
Monarch @ Summit
Summit JV @ Eagle Valley

IOWA (7s)
SE Polk 45-5 Norwalk
SE Polk 50-5 Valley
Central Springs 15-5 Fort Dodge
Central Springs 39-5 Norwalk
Fort Dodge 27-5 Valley

Waverly Shell Rock 45-0 Ankeny
Waverly Shell Rock 21-10 Cedar Falls
Indianola 24-0 DM Roosevelt
Indianola 38-0 CR Washington
Cedar Falls 60-0 CR Washington
Ankeny 26-0 DM Roosevelt

MICHIGAN (15s)
Grandville 71-0 Traverse City
Berkley v Warsaw

MISSOURI
State 7s #3 @ Springfield

NORTH CAROLINA (7s)
NCYRU Rd 1

OHIO (7s)
Fall 7s Week 3 @ Vermillon
Highland A 62-0 Shaker Heights
Highland A 25-14 Mentor A
St. Joseph 20-12 Highland A
St. Joseph 32-5 Hudson
St. Joseph 21-0 Brunswick
St. Joseph 15-12 Mentor
St. Joseph JV 36-7 Brunswick B
St. Joseph JV 19-10 Highland Green
St. Joseph JV 19-0 Mentor Red
Highland Green 25-7 Mentor Red
Highland Black 17-10 Brunswick Blue
Highland Black 29-5 Mentor Red

OREGON (7s)
Valley 10-0 Salem
Valley 17-12 Newberg
Newberg 35-0 David Douglas
Newberg 35-0 Salem
East County 35-0 David Douglas
Chinook 22-17 Salem

NORCAL (7s)
Round 2 @ Carondelet & St. Mary’s

UTAH
7s Championship @ Salt Lake City
Tier 1 (U18): Provo/Wasatch
Tier 2 (U16): Majestics
Middle School Champ: United

Article Categories:
SCORES

All Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *