slide 1
slide 1

NOTE: Only paying subscribers have access to locked content. LEARN MORE.

Fixtures & Results: April 1-3, 2022

  • 03 Apr 2022
  • 338 Views
Lindenwood Rugby

The following tracks results for girls and women’s rugby games occurring in the U.S. (or overseas if featuring U.S. players) from Friday-Sunday, April 1-3, 2022. Curious how some of these results are filtering into playoffs and post-seasons? Click here for club 15s brackets and collegiate 15s brackets.

INTERNATIONAL

Allianz Cup
• Saracens (11 Clapp) – Exeter (1 Rogers, 8 Zackary, 10 Foster, 11 Detiveaux, 12 Cantorna) PPD
• Worcester 34-27 Loughborough (3 Jacoby, 7 Taufoou, 13 Mataitoga)
• Wasps 35-20 Gloucester-Hartpury (4 Learned, 6 Sommer)

CLUB

CAROLINAS-GA
Charleston 68-0 Columbia
Cape Fear 55-14 Eno River
Southern Pines 53-7 Savannah

DI EAST
NOVA 70-0 Philadelphia

DI WEST
Austin 78-0 Dallas Harlequins
Houston Athletic 71-0 Denver Black Ice
CO Gray Wolves 55-19 Houston Athletic

FLORIDA
SF: Jacksonville fft to Tampa Bay
SF: Ft Miami 53-15 Orlando

MID-ATLANTIC
Doylestown 26-19 Northeast Philadelphia
Phoenixville 56-5 Harrisburg
James River fft to Severn River
South Jersey 76-10 Philly DIII
York & Lancaster 45-22 Brandywine
Reading Valley 28-0 Wilmington
DC Revolution 63-27 NOVA B
Rappahannock 54-10- Maryland Stingers

NORCAL
Reno fft to East Palo Alto
Life West fft to Sacramento
Berkeley 68-5 San Jose

RED RIVER
Austin DII 28-0 Bay Area
San Antonio 96-0 Round Rock

SOCAL
Tempe 65-0 San Diego
Santa Monica 58-10 Belmont Shore

SOUTHWEST
OP Lightning – Prescott
Albuquerque 47-32 Las Vegas

FRIENDLIES
Seattle 34-29 ORSU
Tulsa – Fayetteville def Tulsa
RR: New York, Boston, Providence
New Haven 58-5 Charles River
Cincinnati – Cleveland
Monmouth – Brooklyn

Ruggette Ad

COLLEGE

BLUE RIDGE
UVA – NC State (f)

CAPITAL
American 55-0 Maryland
George Washington 32-22 Howard

DI Elite
Lindenwood 51-14 CO Gray Wolves
Lindenwood def St. Louis Sabres
Penn State 55-0 Notre Dame College
Life 25-5 Atlanta
Central Washington v UBC CLD

FLORIDA
Central Florida 83-11 Florida
Eckerd v Tampa Bay (f)

PACIFIC DESERT
Arizona 24-20 UC San Diego
Claremont 48-0 UCSB
UC Irvine 40-19 UNLV
USC 32-0 Claremont B
Arizona State fft to UCSB

PACIFIC MOUNTAIN
Stanford 61-34 Fresno State
Chico State 12-10 Cal
Washington 69-0 Oregon State (f)

TEXAS
Texas A&M 69-10 Texas

WEST COAST
UC Santa Cruz 24-15 Cal Poly
CSU Monterey Bay – St Mary’s
UN Reno def Sacramento State

15S FRIENDLY
Notre Dame 58-15 Bowling Green

COLLEGE TOURNAMENTS

CRC 7s Qualifiers
Boise State 7s (Premier Division)
Southern Oregon, Southern Utah, Boise State, Cal Maritime
Boise State 21-7 Cal Maritime
Boise State 38-0 Southern Utah
Boise State 10-5 Southern Oregon
Southern Oregon 36-10 Southern Utah
Southern Oregon 15-7 Cal Maritime
Southern Utah 31-12 Cal Maritime

3rd: Southern Utah 37-10 Cal Maritime
Final: Southern Oregon 10-0 Boise State

Great Lakes Conference 7s  (DI) @ Allendale, MI
Grand Valley, Central Michigan, Calvin, Ferris, Saginaw Valley, Adrian, Oakland, Western Michigan
Grand Valley 39-0 Calvin
Grand Valley 53-0 Central Michigan
Grand Valley 30-0 Ferris
Adrian 29-5 Saginaw Valley
Adrian 22-5 Western Michigan
Adrian 17-0 Oakland
Calvin 5-5 Ferris
Calvin 25-17 Central Michigan
Western Michigan 29-0 Oakland
Western Michigan 24-5 Saginaw Valley
Central Michigan 22-10 Ferris
Saginaw Valley 17-10 Oakland

7th: Ferris 10-5 Oakland
5th: Saginaw Valley 37-0 Central Michigan
3rd: Calvin 15-15 Western Michigan
FINAL: Grand Valley 36-7 Adrian

Upstate NY 7s Championship (DI) @ St. Bonaventure, NY*
*Also an AQ for the NCR Small College 7s National Championship

R7CC Qualifiers
Crimson 7s  on ESPN+
AIC, Army, Dartmouth, Harvard, Mount St Mary’s, Sacred Heart, West Chester (+ New England in Dev division)
Army Black 7-0 AIC
Army Black 34-0 West Chester
Army Gold + Harvard B 29-5 UNE
Army Gold + Harvard B 46-0 AIC
Army Gold + Harvard B 24-15 Harvard B
Harvard 43-0 AIC
Harvard 22-15 West Chester
Harvard 17-15 Army
Dartmouth 39-0 AIC
Dartmouth 17-10 Mount St. Mary’s
Dartmouth 39-0 AIC II
Dartmouth 27-9 UNE
Dartmouth 50-0 Sacred Heart
Sacred Heart 26-5 Mount St. Mary’s
SF: Army 19-7 Dartmouth
SF: Harvard 32-0 Sacred Heart
Final: Harvard 25-17 Army

Wolverine 7s @ Univ Michigan
Davenport (A&B), Indiana, Iowa (A&B), Michigan (A&B), Michigan St, Ohio St, Ypsi
Iowa 19-10 Michigan
Iowa 19-5 Michigan St
Michigan A 15-14 Davenport A
Michigan St 15-10 Ohio St
Davenport A 36-5 Indiana
Indiana 21-5 Ohio St

Final: Davenport 31-5 Iowa

Davenport B 21-5 Iowa B
Davenport B 15-5 Michigan B
Ypsi 10-5 Michigan B

EPRU 7s Series
@ York College (PA)
@ Univ. Penn
@ Shippensburg Univ. (PA)
@ Susquehanna Univ. (PA)
@ Ursinus College (PA)

Ohio Valley 7s Series
@ Denison (Granville, OH)
@ Miami Univ of Ohio (Oxford, OH)
@ Ohio Wesleyan (Delaware, OH)
Baldwin Wallace 43-0 Findlay
Baldwin Wallace 19-5 Grace
Baldwin Wallace 32-7 Wooster
Baldwin Wallace 25-0 Oberlin

Tri-State 7s Series
@ Long Island (Stony Brook, NY)
@ Hudson Valley South 7s TBD
@ NY/NJ (Montclair, NJ)
@ Hudson Valley North (Albany, NY)

Colorado Mesa 7s @ Grand Junction, CO

Mudfest @ Platteville, WI
Final: UW Eau Claire def UW Platteville

Sioux City 7s @ Sioux City, NE

CC7s @ Bentley
Rhode Island, Bryant, Salve Regina, Roger Williams, Bentley

CC7s @ St. Michael’s
UM Orono, St. Michael’s, Middlebury (2), Boston (2), New Hampshire, Eastern CT

CC7s @ UM Lowell 7s
Final: UCONN 17-12 UMASS

CC7s @ Yale
Yale, Wesleyan, Wentworth, Johnson & Wales, Wheaton, Farmington

Old Ephraim 7s @ Logan, UT
Utah State A 41-5 Montana State
Utah Valley 22-19 Utah State B
Utah State 32-5 Colorado B
Utah State B 19-17 Colorado A
Utah State A 29-5 CO Mines
Utah State B 24-22 Colorado St
CO Mines 32-0 Colorado
CO Mines 29-10 Montana St

Rickerson Cup @ Princeton
Navy 24-7 Princeton
Navy 46-0 Princeton 2
Navy 19-5 Princeton

Princeton 31-0 Navy 2
Navy 2 20-0 Princeton 2
Navy 2 20-0 Princeton 2

South Carolina 7s State Championship
Lander, Coastal Carolina (2), USC, Clemson (2), The Citadel (2)
Clemson 17-12 Coastal Carolina
Coastal Carolina 19-17 USC

HIGH SCHOOL

CHESAPEAKE
DII RR
Valkyries 47-5 MD Exiles
Valkyries 33-20 Fort Hunt
West End 34-12 Valkyries

EGRL
Morris 27-5 West Carroll
Aspetuck Valley 43-10 Doylestown

IDAHO
Rocky Mountain 43-17 Centennial
Meridian 31-22 Owyhee
Eagle 48-19 Mountain View
Capital 57-5 Idaho Falls
Emmett 12-5 Timberline
Middleton 41-5 Mountain Home

ILLINOIS
Cobras-Cailini – Plainfield
Hononegah – Lane Tech
Taft – CRC Academy

MISSOURI
Iowa Hawkettes 27-0 Missouri Selects

NORCAL
15s: SacPAL Amazons def Bishop O’Dowd
15s: Harlequins def Carondelet
15s: Pleasanton – Lamorinda
10s: Wolverines, Elk Grove, East Palo Alto
10s: Milpitas, Liberty, Berkeley

NORTH CAROLINA
Wando 35-0 Cobras
Redhawks – Clayton
Cardinal def Greer

OHIO
St Joseph A 59-0 Perrysburg
St Joseph B 26-22 Mentor B
Highland A 34-17 John Marshall
Highland B 19-14 Perry

OREGON
Valley 40-5 Canby
Salem 35-0 Renegades
David Douglas 20-10 Chinook
East County/Grackles 58-19 Newberg

PENNSYLVANIA
Knightmare 47-10 Conestoga
Hollidaysburg 33-12 State College
Moon Area 81-24 City Honors (NY) (f)

SOCAL
U18 10s
Belmont Shore 50-0 South Bay
Belmont Shore 43-0 LA Tribe
LA Tribe 21-20 South Bay

Fallbrook 40-0 Mustangs Red
Fallbrook 54-0 Empire
Fallbrook 35-0 Thunder
Thunder 42-0 Empire
Thunder 37-0 Mustangs Black
Thunder 27-24 Mustangs Red
Empire 24-0 Mustangs Black
Mustangs Red 40-0 Empire

TENNESSEE
Father Ryan/ICRON 40-36 TRIBE

UTAH
United 55-7 Highland
Wasatch 52-7 Hurricane

Article Categories:
SCORES

All Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.